1982’de doğdum. Çocukluğum içini açabilme fırsatı yakaladığım tüm elektronik aletlerin içini açıp, kapattıktan sonra parça arttırmak (ve tabii ki bozmak) ile geçti. Ta ki, 1990 yılında mektupla sipariş ettiğimiz 20 oyunlu TEES Elektronik Deney Seti’ne kavuşana kadar. Sanıyorum ailece ona minnettarız.

İlk bilgisayarım 386 işlemcili, 1994 model bir Olivetti M300-02 idi. (Evet, yeni bilgisayar alınınca onun da içini açtım, üstelik artık lehim ve hayva da kullanabiliyordum, sürecin doğal sonucu olarak mecburen vedalaştık.) 1997 yılında Linux diye bir şey duydum ve hayatım değişti. Ortaokul ve lisede yer aldığım Linux Yerelleştirme Çalışmaları, IEEE ODTÜ Öğrenci Kolu‘nda Sistem Yönetim Grubu Başkanlığı, Portakal Teknolji‘de Linux ve Özgür Yazılımlar Yöneticisi ve içerik geliştirici olarak 2003 ve 2004 Bilişim Yaz Kampları da dahil olmak üzere bir çok kişi ve kuruma değişik seviyelerde verdiğim Linux Kullanıcı ve Ağ Yöneticisi Eğitimleri, Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şube‘nin migrasyon projeleri, EMO Ankara Şube Bilişim Sektörü Sürekli Komisyonu ve EMO Özgür Yazılım Komisyonu üyelikleri, hazırladığım yaklaşık 500 sayfalık, o yıllarda benzeri olmayan Linux Kullanıcı ve Linux Ağ Yöneticisi Eğitim Notları, Karel‘de gömülü Linux üzerinde 3 yıl geliştirdiğim C kodları ve Bitbrains‘te Hollandalı şirketlere verdiğim danışmanlık hizmeti, Linux’un hayatımdaki yerini özetleyebilir sanırım. (Son bir kaç yıldır, hayatın daha kolay da yaşanabildiğini anlayınca Linux’u -Android dışında- sadece özlediğim zamanlarda -ve bu siteyi hazırlarken- kullanmaya karar verdim.)

İnsanlara bir şeyler anlatmayı ve anlattığım şeylerin onların hayatını daha kolay bir hale getirmesini seviyorum. Bu yüzden, gönüllü eğitmenlik konusunda kendime fırsatlar yaratmaya çalıştım. Avea‘da çalışırken 300’ün üzerinde kişiye Süreç Yenileme (Business Process Reengineering), ITIL v3 Farkındalık, Kepner-Fourie Problem Çözme ve Karar Verme, İş Analizi ve Gereksinim Yönetimi ile Proje Kapsam Değişikliği Yönetimi gibi konularda eğitim ve seminerler verdim.

Profesyonel hayatımın bir diğer şekillendiricisi de, Proje Yönetimi oldu. Kendini bildi bileli –önemli olan neredeyse her konu için– yapılacaklar listesi ve zaman planı hazırlayıp organize olmaya (ve de etmeye) çalışan biri için en uygun işlerden birinin Proje Yönetimi olduğunu anlayınca, o konuda okumaya, araştırmaya –ve de çalışmaya– başladım. 2011 yılında PMP, 2012 yılında ITIL v3 Foundation sertifikalarımı aldım. 2009 ve 2014 yılları arasında Proje ve Talep Yönetimi kavramlarını içeren önemli sorumluluklar aldım. 2014 yılından beri Orta Doğu, Türkiye ve Afrika için IoT konusunda İş ve Çözüm Geliştirme yapıyorum.

LinkedIn Profilim‘de görebileceğiniz üzere, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği‘de Lisans ve Yüksek Lisans eğitimlerimi tamamladım. University of Liverpool‘da uzaktan MBA‘e devam ediyorum. Fotoğrafçılık (özellikle yemek fotoğrafçılığı), atıcılık, darbuka, seslendirme ve uçurtmalar, fırsat buldukça vakit ayırdığım aktiviteler arasında. Beşiktaş Jimnastik Kulübü Genel Kurul Üyesi’yim, evliyim ve Alp Vedat ile Nil Ecem’in babasıyım.