Tam Bugday Unlu Roll Ekmek

Tam_Bugday_Unlu_Roll

Hafta sonu kahvaltisi icin hazirlamasi kolay, taptaze, lezzetli ve saglikli ekmekcikler.

Malzemeler (10-12 roll ekmek icin)

 • 3 su bardagi tam bugday unu
 • 1 paket (30 gr) instant maya
 • 1 yumurta
 • 1 paket (200 ml) krema (oda sicakliginda)
 • 2 tatli kasigi bal
 • 1 tatlı kasigi tuz
 • 2 corba kasigi zeytinyagi
 • Gerektiginde kivam ayarlamasi icin sut (oda sicakliginda)
 • Uzeri icin 1 cirpilmis yumurta

 

Hazirlanisi

 1. Un, maya, yumurta, krema, bal, tuz ve zeytinyagini bir kapta karistirin.
 2. Karisimi 10 dakika, yumusak ama sekil verilebilir bir kivama gelene kadar (gerektiginde -azar azar- tam bugday unu veya sut ekleyerek) yogurun.
 3. Hamurunuzun kabarmasi icin, ustu kapali sekilde 1 saat kadar oda sicakliginda dinlendirin.
 4. Hamurunuzu 10-12 esit parcaya ayirin, her bir parcayi yuvarlayarak ust kisimlarinda herhangi bir catlama olmamasi icin kenarlardan asagi dogru kivirip, yagli kagit serilmis firin tepsisine yerlestirin.
 5. Firin tepsisindeki ekmeklerinizi oda sicakliginda 30 dakika kadar bekletip biraz daha kabarmalarini bekleyin.
 6. Roll ekmeklerinizin uzerine cirpilmis yumurtayi surun.
 7. 190°C’ye isitilmis firinda 20-25 dakika (uzeri sizin icin makul seviyede kizarana kadar) pisirin.
Leave a Comment

Türkiye’ye gelen yabancılar için turizm amaçlı ikamet izni

Türkiye’ye gelen yabancılar için turizm amaçlı ikamet izni için gerekenleri uzun uzun aradım. Ama hemen hemen her şeyin olduğu internette, aşağıdaki gibi açıklayıcı bir yazı bulamadım. Bulamadığım için de en az iki kere İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gitmek (ben şanslılardanım çünkü oraya beşinci gelişi olanlar da vardı) ve toplamda 6 + 4 = 10 saatimi bu işleri tamamlamak için harcamak zorunda kaldım. Umarım, bu sayfayı indexleyen Google ve ben, başkalarının bu sürecini daha kolay hale getirebiliriz.

Öncelikle, ilk yapılacak iş, E-randevu Sistemi‘nden bir randevu almak. Ben, bu aşamada da şanslıydım zira 21 gün sonrası için randevu alabildim, bununla birlikte 2-3 ay sonraya ancak randevu alabilenler olduğunu biliyorum. Sanırım, bu süre İlçe Emniyet Müdürlükleri arasında değişkenlik gösteriyor. Randevu alırken yapılması gereken tek şey, ilgili formdaki bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde doldurup, çıktılarını almak.
E-randevu Sistemi’nde yazan gerekli belgeler sadece şunlar,

 • İkamet beyanname formu (E-Randevu Sistemi’nden doldurulmuş ve çıktıları alınmış 3 sayfalık başvuru evrakı)
 • 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Pasaportun aslı
 • Pasaportun fotokopisi (Resimli sayfa, son girişi gösteren sayfa, geçerlilik sürelerini gösteren sayfa.)

Sürecin mükemmel işlediğini düşünerek, sakın randevu saatinde orada olurum, sıram gelir, bu dört belgeyi veririm ve işimi hallederim diye düşünmeyin. Bu dört belgeyi hazırlayıp, randevu saatinizde, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giderseniz, benim gibi 08:30-14:30 arasında sıranızın gelmesini altı saat beklerken, sağınızda solunuzda sizin hiç duymadığınız belgeleri hazırlayıp gelmiş, bezgin bezgin bekleyen insanlar görebilir, “Allah Allah, cidden bu belge de mi gerekiyordu?” diyerek şaşkınlığınızı gizlemeyemezsiniz. Altı saatlik bekleyişimin sonunda, bana tam on gün süre ve aşağıdaki listeyi verdiler. Ufacık bir liste, ama nedense hiç bir yerde yok. Bu listenin hiç bir yerde olmayışı, sanırım 11/4/2014 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu‘nun gerektirdiklerinin henüz bilinmiyor olmasından.

İşte, -eksiksiz olarak- ülkemize gelen yabancılar için turizm amaçlı ikamet izni için gerekli belgeler

 • İkamet beyanname formu (E-Randevu Sistemi’nden doldurulmuş ve çıktıları alınmış 3 sayfalık başvuru evrakı)
 • 5 adet biyometrik fotoğraf (Dört değil, beş.)
 • Pasaportun aslı ile resimli ve son giriş sayfasının fotokopisi
 • Daha önce ikamet tezkeresi var ise aslı ve işlem görmüş sayfalarının fotokopisi
 • Döviz bürosundan alınmış 6000 dolarlık döviz satım belgesi (döviz bürosuna en fazla 100TL ve pasaportun resimli sayfasının fotokopisi verilerek temin edilebiliyor) veya ıslak imza ve kaşeli banka hesap belgesi.
 • T.C. vatandaşının (yani sizin) (ve evliyse eşinin de) ülkemizde ikamet edecek yabancının geçimini sağlayacağına dair noter taahhütnamesi
 • T.C. vatandaşının gelir belgesi (Kişi maaşlı çalışıyor ise, çalıştığı şirketin antetli kağıdına ıslak imza ve kaseli maaş bordrosu, şirketin noter onaylı imza sirkülerinin fotokopisi ve şirketin ticaret sicil gazetesinde yayınlanan nüshasının fotokopisi) (ya da banka tarafından ıslak imza ve kase ile onaylanmış son 3 aylık hesap dökümü ve bankanın imza sirküleri)
 • Ülkemize gelen yabancının yatarak ve ayakta tedavi giderlerini karşılayan 1 yıl süreli özel sağlık sigortası (Sigorta poliçesinde, “İşbu poliçe 6.6.2014 tarih ve 9 sayılı İkamet İzni Taleplerinde Yaptırılacak Özel Sağlık Sigortalarına İlişkin Genelge’de belirlenen asgari teminat yapısını kapsamaktadır” ifadesinin yer alması gerekiyor. Bu sigortanın bedeli ise 700-1200 TL arasında.

Buraya kadar toplam harcanan para yaklaşık olarak, 1100TL. Bu belgeleri teslim ettikten sonra, sizden iki ayrı yere, üç ayrı para yatırmanız ve makbuzlarının fotokopisini çektirmeniz isteniyor. (Evet, bu aşamadan sonra da malesef gidip yeniden sıra numarası almalısınız.)

 • Mal Müdürlüğü’ne
  • İkamet Tezkeresi Defter Bedeli : 50 TL
 • Vergi Dairesi’ne
  • Tek Giriş Vize Harcı : 320,70 TL
  • Burada belirtilen miktar kadar ikamet izni belgesi harcı

Bu miktarları da yatırdıktan sonra, makbuzları ve diğer belgeleri İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne tekrar teslim ediyoruz ve “müraacat belgesi” alıyoruz. Bu belge, ikamet izni süresi sona ermiş olsa dahi talebiniz sonuçlanıncaya kadar yabancı misafirinize Türkiye’de yasal kalma hakkı sağlıyor.

Önemli notlar

 • Randevu sistemi ile çalışılsa da, mutlaka Yabancılar Şube’den sıra numarası alınması gerekiyor. Randevu ön şart ama yeterli değil.
 • Kuyruğa girmek için, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün açılmasını beklemeyin. Çalışılmaya 08:30’da başlansa da 07:30’dan itibaren insanlar kapıda sıra olmaya başlıyor.
 • Sıra numarası alırken, yaklaşık beş kişilik aralıklarla, kendiniz için yeni bir numara almanız, size daha önce iletilmemiş bir belgeyi gidip getirmeniz için size zaman yaratacaktır. Aksi takdirde, ertesi gün tekrar gitmek zorunda kalabilirsiniz. Benim karşılaştığım ve defalarca oraya geliyor olan insanlar sanırım bu hatayı yapıyorlardı.
4 Comments

Ben daha iyisini çekene kadar en iyisi bu…

BiletBeni Facebook ya da Twitter‘dan takip eden arkadaşlarım bilirler, Türkiye’nin en meşhur bilet fotoğrafını bundan tam beş yıl önce paylaşmıştım.

Aradan beş yıl geçmesine rağmen daha iyisi çekilmemiş olacak ki, bugun adını bildiğiniz tüm gazete ve haber sitelerinin ana sayfalarında neredeyse her hafta yer buluyor. Piyasadaki bilet fotoğrafı eksikliğinin farkında olarak, benden izinsiz herhangi bir fotoğrafımı kullananlara 05/12/1951 tarihinde kabul edilen, 5846 numaralı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hatırlatır, uzlaşmayı seven bir tavırla selam ederim.

Leave a Comment

10 metre ileriye taşındık.

Saat 04:11

isik.net’i GoDaddy‘nin Amerika’daki sunucularından Hollanda’dakilere taşıdım. Kendi keyfimiz için yaptığımız hiç bir şey bu kadar zor olmasın.

2 Comments

Istanbul Oyuncak Muzesi

Sair ve yazar Sunay Akin tarafindan, ailesine ait Goztepe’deki tarihi koskte kurulan ve 23 Nisan 2005’te ziyaretcilere acilan Istanbul Oyuncak Muzesi‘ne gittik. Daha iceri girer girmez, muzenin kar amacli olmadigini ve Sunay Akin’in tum bu oyuncaklari bir araya getirmek icin ne denli buyuk bir emek verdigini gorebiliyorsunuz.

Sahne tasarimcisi Ayhan Dogan tarafindan tasarlanan on oda-seksen vitrinde, icine su konup uflenen toprak duduklerden, 2. Dunya Savasi’ni anlatan oyuncaklara, cocukken bayramlarda oynadigimiz fuzeden, Titanik anisina uretilmis oyuncak ayilara kadar 1900’den sonraki tarihin neredeyse tamamini ozetleyen yaklasik 4 bin oyuncak vardi. Bazilari sizin icin asagida.

Omer Pasa Cad. Dr. Zeki Zeren Sokak 17 numara’daki muze Goztepe Tren Istasyonu’na on dakika yurume mesafesinde ve otoparki da var.

Mutlaka gidin… Sair’in dedigi gibi, muzeden cikarken gercekten elinizden cocuklugunuz tutuyor. Bir de cikarken aklinizdaki soru: “1927’de uzay oyuncaklari ile oynayanlar degil de, biz mi gidecektik aya?

1 Comment