ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi

Halen devam eden kurulum ve geliştirme çalışmalarına 2001 yılında başlanan ve 2005 yılında hizmete giren ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi‘nin, haftada en az iki gün önünden geçmeme rağmen, fotoğrafını çekmek hiç aklıma gelmemişti. Hatta, uzun süreli ilk ziyaretimi de bu fotoğrafları çekerken gerçekleştirmiş oldum.


Edindiğim bilgilere göre, beş ana elemandan oluşan müze kompleksinde, ilk etapta ODTÜ yerleşkesi içinde bulunan nesnelerin sergilenmesi, daha sonra ise Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla bazı arkeolojik örneklerin derlenmesi ve böylece milattan önce 3500’lerden bu yana Anadolu’da teknolojide kullanılan cihazların sergilenmesi öngörülmüş.

Beş ana bölüm olarak, ana sergi ve depo yapısı (büyük silo) [2. ve 3. fotoğraf]; resepsiyon, kafe ve hediye dükkanı içeren cam silo; ek sergi yapısı (hangar); Görsel-işitsel koleksiyon gelişim alanı ve açık hava sergisi [diğer fotoğraflar] sayılabilir. Açık hava sergisinde üniversite birimleri ve diğer ilgili kişi ve kurumların katkılarıyla bir araya getirilmiş bir F-104 Starfighter [4. fotoğraf], bir C-47 Skytrain [5. ve 6. fotoğraf], bir Beyer-Peacock Vulcan Foundry Tip: 1E lokomotif [7. fotoğraf], bir Dornier Do 28A-1 D “Skyservant” ve bir Cessna 185 [8. ve 9. fotoğraflar] ile Türk Hava Kurumu‘ndan bir Piper PA-24A-1000 sergilenmekte.

Cuma günü, iş çıkışı biraz vakit bulunca, buz gibi soğuğa aldırmadan bir kaç fotoğraf denemesi yaptım. Saat 18:40 olduğundan ortam biraz karanlık, müzenin dış kısmının aydınlatması turuncu olduğundan resimlerde doğal olmayan tonlar, ve hava “-2” derece olduğundan da fotoğraflar hafif titreşimli olabilir 😉 Her zamanki gibi değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Share This

9 Comments on “ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi

  1. Haftasonu 10:00 – 18:00 arası açık olduğunu belirtmesine karşın, Cumartesi günü öğlen Funda ile fotoğraf çekmeye gittiğimizde büyük silo ve cam silo kapalıydı. Gitmeden önce telefon etmek lazım sanırım.

  2. Ben dün gittim çok eğlenceli siz de mutlaka gitmelisiniz baya tarihi seyler var.

  3. süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *