Röportaj Mimi

Okyanus Ötesi‘nden sevgili Türker beni mimlemiş. Kendisine buradan selamlarımı gönderiyorum.
Sorular aşağıda,

1. Blog yazmaya ilk defa nasıl başladım?
2. Blog yazılarımın konusu belli bir çizgide olması için çaba gösteriyor muyum? Yoksa içimden geldiği gibi mi yazıyorum?
3. Blog yazmak için gün içinde bazı şeylerden feragat ediyor muyum?
4. Blog yazmak benim için eğlenceli bir uğraşken şimdi artan beklenti yüzünden zorunlu bir hal almaya başladı mı?
5. Blog yazmayı daha ne kadar sürdüreceğim?

İşte cevapları 😉

1. Aslında 2005 yılından beri sitemi takip edenleri hayatımdaki gelişmelerden bir şekilde haberdar etmenin yollarını arıyordum. Henüz isik.net‘i almadan önce de, cemvedatisik.com adresinde güncel notlarımı tuttuğum bir kısım vardı. Bu kısmı, gelen ısrarlar yüzünden, RSS ile takip edilebilsin diye, o kadar ilkel yöntemlerle (örneğin RSS uyumlu XML’i elimle yazmak [1]) hazırlıyordum ki, sonunda 29 Aralık 2006’da dayanamayıp isik.net’i WordPress ile sunmaya başladım.

2. Bu konuda dürüst olacağım. Evet. Yazıların belli bir çizgide olmasına özen gösteriyorum ve bu kadar az yazmamın da tek nedeni bu… Kişisel olarak beni tanıyanların bildiği üzere, başımdan geçen iyi kötü her türlü olaydan eğlenceli detaylar yakalamaya ve bunları çevremle paylaşmaya bayılıyorum. Hatta rahatlıkla “Bütün garip şeylerden en az bir kere benim başıma da geliyor.” bile diyebilirim. Buraya yazmak isteyip yazamadığım ve duyanların oldukça ilgisini çekecek o kadar çok hikayem var ki… 😉 Yakın zamanda yavaş yavaş onları da paylaşmaya başlayacağım sanırım.

3. Geçmiş yazılarıma göz gezdirdiğimde, hep akşam saatleri ya da gece geç saatlerde yazdığımı farkettim. Demek ki, bu işe ancak günün sonunda fırsat bulabiliyorum. Vazgeçtiğim tek şey “uyku” olsa gerek. Bir de yazmak için okumak gerek. Takip ettiğim bloglar için “sabahları gazete okumak için gereken süre” kadar vakit harcıyorum tabi ki.

4. Blog yazmak benim için hala en güzel uğraşlardan biri. Sitede paylaşmak istediğim bir yazıyı, haberi ya da resmi hazırladıktan sonra “Submit” tuşuna basmak, son gününde saat 23:55’de ödev teslim etmek kadar güzel bir şey.
Yaşasın takipçilerin artan beklentisi! Okuyucularım için isik.net‘te bahsedeceğim şeyi bir şekilde daha iyi anlamam ve onlara özetlemem gerekiyor. Bu da o konuyu araştırmamı ve öğrenmemi de sağlıyor. Hem de örnekler bulmak için uğraştırarak. Bunu seviyorum.

5. Sanıyorum isik.net‘te yazmayı hiç bırakmayacağım. Sadece, artan takipçi çeşidi ve hayatımdaki bazı gelişmelerden dolayı İngilizce yazmaya başlamayı ( ya da en azından İngilizce bölüme önem vermeyi ) düşünüyorum.

İlgili soruları sevgili Devletşah, Deneysel Manifesto‘dan sevgili OnurKa, sevgili Emin ve sevgili Bora‘ya gönderiyor ve bu bahane ile kendilerine selam ediyorum.

[1] <?xml version=”1.0″ encoding=”utf-8″?>
<?xml-stylesheet type=”text/xsl” href=”cvi.xsl” media=”screen”?>
<rss version=”2.0″>
<channel>
<title>isik.net | Cem Vedat ISIK</title>
<link>https://isik.net</link>
<description>Bugun birsey yazmis mi?</description>
<language>en-us</language>
<copyright>© 2004-2006 Cem Vedat ISIK</copyright>
<item>
<title>Lütfen RSS Besleme Adresinizi Guncelleyiniz!</title>
<pubDate>Sun, 14 Jan 2007 12:07:28 +0200</pubDate>
<link>https://isik.net/tr</link>
<guid isPermaLink=”false”>39</guid>
<description><![CDATA[Gecikmis bir duyuru olacak ancak, 29 Aralik 2006 tarihinden beri <a href=”https://isik.net”>isik.net</a>’in tasarımını değiştirdim ve WordPress ile sunuyorum. Bundan dolayi da RSS besleme adresinin değişmesi kaçınılmazdı. Uzun zamandir buradan herhangi bir yazı okuyamamanizin nedeni de bu. Sadece bir seferligine <a href=”https://isik.net”>isik.net</a>’e girerek, rss besleme adresinizi güncellerseniz çok sevinirim.]]></description>
</item>
</channel>
</rss>

Share This

3 Comments on “Röportaj Mimi

  1. Abi boyle bir zincir teknolojisini ilk kez gordum acikcasi. Pek de guzelmis blogosferin gelisimi acisindan. Once beni mimlediginiz icin tesekkurlerimi, sonra da en kisa zamanda zinciri devam ettirme istegimi belirteyim. Bende blogda bir ar-ge surecindeyim. Blogger’i birakicam. Kendime guzel bir tema arayisindayim.

    Gorusmek uzere…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *