TDK Yazım Kuralları

Aylar önce dahi anlamındaki de ayrı yazılır‘dan bahsetmistim. Bazen arkadaşlarım bana kızsa da, anlık mesajlaşmalarda bile, yazım kurallarına önem veriyorum. Anadolu Ajansı‘nda haberleri okurken, “Anadolu Ajansı, haberlerinde Türk Dil Kurumunun “Yazım Kılavuzu”ndaki kuralları esas almaktadır.ibaresi ile karşılaşınca, Türk Dil Kurumu tarafından hazırlanan ve kolaylıkla ulaşabileceğimiz oldukça detaylı bir yazım kuralları kilavuzu olduğunu gördüm. Vaktim oldukça okuyacağım.

Share This

9 Comments on “TDK Yazım Kuralları

 1. O şeyin adı “yazım kuralları belgesi” değil “yazım kuralları klavuzu”dur. Just for the record.

 2. Snn,
  Uyariniz uzerine baglantiyi degistirdim. Ancak klavuz da degil, kilavuz 😉

 3. “‘Dahi anlamındaki de ayrı yazılır’dan bahsetmiştim” değil “dahi anlamındaki de nin ayrı yazıldığından bahsetmistim daha doğru olur. Cünkü ilki daha önce yazılmış konusu de nin ayrı yazılması olan bir yazıdan bahsediyor anlamı verirken ikincisi konunun de nin ayrı yazılması olduğuna işaret eder.

  Başarılar…

 4. Merhaba Nevafil,
  “Dahi anlamındaki de ayrı yazılır‘dan bahsetmistim derken” http://dahianlamindakideayriyazilir.com/ adli siteden bahsettigimi belirtmek istemistim. Farenizin imlecini ilgili yazi uzerine getirirseniz, altta bahsettigim adresin gorundugunu gorebilirsiniz.
  Ilginiz ve uyariniz icin yine de tesekkur ederim.

 5. Canan Hanim,
  Oneriniz uzerine ilgili kismi duzelttim 😉
  Evet sizin soylediginiz sekli ile daha guzel oldu.
  Tesekkurler.

 6. yha bna biri yazım kurallarının önemini yazar mısınızz? şimdiden teşk.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *